Pozdravljajući današnje potpisivanje Amsterdamskog sporazuma, koji će predvoditi put do Urbanog plana za EU, AGE Platform Europe, najveća EU mreža organizacija starijih osoba, objavljuje vodič čiji je cilj pomaganje europskim gradovima kako bi kroz korištenje Urbanog plana postali više age-friendly.
IZJAVA ZA MEDIJE
Bruxelles, 30.5.2016.
Fokusirajući se na 12 ključnih tema, kao što su siromaštvo, digitalna tranzicija, poslovi i vještine te mobilnost, Urbani plan za EU nudi pravu plaformu za izgradnju inkluzivnih i održivih gradova za sve građane, kako bi mogli aktivno i zdravo stariti.
„U kontekstu stanovništva koje stari, brze urbanizacije i sve manje resursa, Urbani plan za EU i Amsterdamski sporazum dolaze u pravo vrijeme. Brojne inicijative, forumi i projekti utječu na kvalitetu života građana i od iznimne je važnosti potaknuti veću povezanost između tih aktivnosti kako bi se realizirao njihov puni potencijal, zadovoljili ciljevi Strategije EU2020, te u konačnici poboljšala kvaliteta života građana u europskim gradovima“, istaknula je Anne-Sophie Parent, Glavna tajnica AGE-a.
Demografska promjena i urbanizacija glavne su promjene s kojima se naša društva suočavaju. Predviđa se da će se broj osoba starijih od 65 godina u Europskoj uniji gotovo udvostručiti, od 85 milijuna, koliko ih je bilo 2008., do 151 milijun, koliko se predviđa da će ih biti 2060. Istovremeno, 80% starijih osoba u razvijenim zemljama već žive u urbanim područjima. To znači da će većina nas ostariti u gradovima.
Te promjene predstavljaju velike socioekonomske, tehnološke i ekološke izazove na koje će se trebati odgovoriti kako bi se osigurala i dodatno poboljšala kvaliteta života svih generacija, istovremeno smanjile nejednakosti i kako bi se borilo protiv socijalne isključenosti. Upravo je to ono što „Pravo na grad“ znači. Drugim riječima, „grad je kolektivno mjesto koje pripada svim njegovim stanovnicima i koje mora pružiti potrebne uvjete za dostojan život sa socijalnog, političkog, kulturološkog, ekonomskog i ekološkog stajališta.“
Sa sveprisutnim dobizmom i stereotipima vezano uz dob koji prevladavaju u društvu, „Pravo na grad“ je od osobite važnosti za starije osobe. Gradovi igraju ulogu u borbi protiv takve diskriminacije. Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, urbana fizička i društvena okruženja ključni su faktori u određivanju mogu li ljudi ostati zdravi, samostalni i zadržati svoju autonomiju sve do duboke starosti.
Demografska promjena utječe na širok spektar polja, uključujući pružanje odgovarajućeg i prilagođenog smještaja, mobilnost, socijalnu uključenosti i siromaštvo. Stoga vodič koji je objavila AGE Platform Europe podsjeća na izazove s kojima se susreću starije osobe kad koriste svoje pravo na grad u 8 od ukupno 12 tema navedenih u Urbanom planu za EU: Uključivanje migranata i izbjeglica; poslovi i vještine u lokalnoj ekonomiji; urbano siromaštvo; smještaj; kvaliteta zraka; urbana mobilnost; digitalna tranzicija; i inovativna i odgovorna javna nabava.
Pružajući temeljne uvide u izazove s kojima se susreću stariji građani, ovaj vodič poziva europske gradove da iskoriste priliku koju im nudi Urbani plan za Europsku uniju, kako bi svoja okruženja kreirali na način da ona poštuju naša prava kako starimo, dozvoljavajući nam da koristimo naše Pravo na grad tijekom cijeloga života.
Anne Mélard, Odjel za informacije i komunikacije
Vodič smo preveli u potpunosti te ga možete preuzeti na linku:
PRAVO STARIJIH OSOBA NA GRAD – prijevod vodiča
KORISNI LINKOVI (na engleskom):
Ususret pametnim, održivim i inkluzivnim mjestima za sve dobne skupine
Vodič Svjetske zdravstvene organizacije za globalne age-friendly gradove
Europska povelja o zaštiti ljudskih prava u gradu
INNOVAGE smjernice kao podrška uključivanju u socijalne inovacije
Poveznica za ovu izjavu za medije na web stranici AGE-a
JOŠ NOVOSTI
Na Zagrebačkoj školi ekonomije i managementa studentima druge godine predstavili smo Izazov objavljen na Social Challenges Innovation Platform
Pročitaj jošZašto su naši junaci posijedili preko noći?
Pročitaj još